Steve Jobs, iPhone’larda SIM kart yuvası bulunması fikrine birinci günden beri karşıydı

fezanursevinc

Yeni Üye
Son vakit içinderda Apple’ın fizikî SIM yuvası olmayan ve yalnızca eSIM takviyeli iPhone modellerini piyasaya sürmeye hazırlandığına dair söylentiler duyuyoruz. Eski iPod Lider Yardımcısı Tony Fadell, bu hususla alakalı son derece dikkat cazip bir anekdot paylaştı.


Türkiye’de en çok kullanılan emoji hangisi?

1 sa. evvel eklendiApple tasarım takımının en tesirli üyelerinden biri olarak gösterilen Fadell temelinde iPod’un babası olarak anılıyor. Kısa mühlet evvel Kaliforniya’daki Bilgisayar Tarihi Müzesi’nde gazeteci Joanna Stern’e röportaj veren tecrübeli isim, Steve Jobs‘un vizyonundan bahsetti.


“Başka bir delik daha istemeyiz”

Apple’ın kurucusu Jobs çoklukla alışılmadık fikirleriyle hatırlanır. Tony Fadell’a nazaran Steve Jobs birinci iPhone’un geliştirilme etabında aygıtta bir SIM kart yuvası olması fikrine karşıydı. Hatta mühendislere ve tasarımcılara bu dileğini “arasında diğer bir delik daha istemeyiz” cümlesiyle aktardığı belirtiliyor.

Pekala iPhone’lar SIM kart olmadan nasıl şebekeye bağlanacaktı? Jobs, SIM kart kullanmayan Verizon operatörünü örnek olarak gösterdi. Çünkü bu operatörü kullanan telefonlar GSM yerine CDMA hücresel teknolojisi üzerinden baz istasyonlarına bağlanabiliyor.


Jobs’u fikirlerinden vazgeçirmek zordu

Fadell bu hususta Jobs’u, CDMA teknolojisinin yaygın olarak benimsenmediğini söyleyerek şahsen ikna ettiğini belirtiyor. Tony’ye nazaran Steve’i inandığı fikirlerden vazgeçirmek pek zordu. Çünkü onu ikna etmek için somut gerçeklere ve mümkünse tüm takımın yardımına muhtaçlık vardı.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iPhone Haberleri
  • Steve Jobs birinci iPhone’da SIM kart yuvası olmasını istemiyordu