Yeni Şafak Gazetesi: Pazarda fiyatlar yarı yarıya düştü

dunyadan

Aktif Üye
Yeni Şafak Gazetesi: Pazarda fiyatlar yarı yarıya düştü
Bir ay evvel yükselen meyve ve zerzevat meblağları, iki hafta içerisinde yarı yarıya düştü. Havaların ısınmasıyla birlikte sera masrafının azalması pazarcının tezgahına yansıdı. Yeni Şafak İstanbul’daki Bakırköy, Bahçelievler ve Acıbadem’deki Perşembe pazarını gezip pazarcıyla konuştu. Düşüş en epeyce yeşil sebzede gözüktü. Buna nazaran, göbek 20 TL’den 10’TL’ye, maydanoz 8 TL’den 3 TL’ye, domates 25 TL’den 15 TL’ye, limon 15 TL’den 5 TL’ye, ıspanak 10 TL’den 5 TL’ye, yeşil soğan 7 TL’den 4 TL’ye, pırasa 12 TL’den 6 TL’ye, brokoli 15 TL’den 8 TL’ye tezgaha çıktı.

FİYATLAR YARI YARIYA DÜŞTÜ

  • Pazarcı Ahmet Akyol, “Maydanoz 3 TL oldu. Dere otu 10 TL’ydi, artık 5 TL. Artık fiyatlar düştü. Kalitesine göre bir iki lira oynayabilir. Havucun vakti geçtiği için fiyatı tıpkı. Ispanak da yarı yarıya düştü. Müşteriler öncesinden bir tane maydanoz alırken artık iki tane alıyor. en çok salatalık materyal satıyoruz.” dedi.Ramazanın birinci haftasına bakılırsa meblağların yarıya düştüğünü söyleyen pazar Hasan Yağcı da “Bu yılın fiyatlarının yüksek olmasının sebebi de havalar fazlaca soğuktu.” dedi.
VATANDAŞIN YÜZÜ GÜLDÜ

Alışveriş yapan vatandaşların torbalarına fiyat düşüşünün yansıdığını kaydeden pazarcı İbrahim Dündar ise “Geçen hafta elma 15 TL’ydi artık 10 TL, portakal 12 TL’ydi artık 10 TL. Hava ısındı her şey düzeldi. Bu kış epey ağır geçtiği ve sebzeler sera olduğu için sarfiyatı epeyce fazla oldu. Bunun yüzünden fiyatlar sıçramıştı. Şimdiki düşüşü kimse tutamıyor. Yavaş yavaş olağana dönüyoruz. Pazar günü daha kalabalıklaşır.” halinde konuştu. Pazarcı Mustafa Bozkurt da şunları söylemiş oldu: “tutarların düşüşünü bakılırsan müşteriler şaşırdı. Limon 5 TL’den tezgaha en son ne vakit çıkmıştı? Biz aslına bakarsan bu düşüşün yaşanacağını biliyorduk. Seraların masrafının düşmesi vatandaşı rahatlattı.”

Ayşe Mine Alioğlu

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.